Salı, Eylül 24, 2019

Ağaç ev sohbetleri #4


Ağaç ev sohbetlerine edischar ve Taha akkurt’un öncülük yaptığı yeni konuyu kaystros Thyra’nın üstlendiği bu haftanın ağaç ev sohbeti özgürlük oldu. Teşekkür ederiz.:) 
Bu haftanın konusu; 
Özgür olduğunuzu düşünüyor musunuz? Özgürlük sizin için ne anlam ifade ediyor? Size göre özgür olmanın sınırı nedir?

Özgürlük her şeye sahip olmaktan ve her şeyi yapabilme gücünü elde etmekten ziyade hayatını basit ve karmaşasız bir ortamda kendi fikirlerini başka insanlara dayatmaksızın rahatça yaşamaktır. Bu rahatlığı fazla genişletmeden hatta mümkünse belirli kuralları da yanında bulundurarak hayata devam etmek bizim için güzel olacaktır. Sonuçta bu dünyada misafir olarak kaldığımızı düşünürsek ve her âzâmızla beraber, ruhumuzun da birer emanet olduğunu göz önünde bulundurursak bize verilen kurallar çokta gözde büyümez ve özgürlüğümüze engel olmaz. Mesela her insan içeçek içmek konusunda özgür olduğunu düşünse ve sigara içmeyi adet edinse o insan kendi özgürlüğünü hayatından birer gün eksilterek hayat kalitesini düşürerek kısıtlamış oluyor. Aynı şekilde içki içen bir insanda davranışlarını kontrol altına alamayacağı için özgürlüğünü etrafa zarar vererek bitirmiş oluyor. Veya islam da söylendiği gibi topluma da tavsiye edilen israf konusunu örnek vermek gerekirse özgür olduğumuzu düşünüp kıyafetten tutup yiyeceklere varana kadar ihtiyaç dışı alınan her şey bize israf olarak geri dönüyor. Böylelikle kendi yaşamımız da özgür olduğumuzu düşünmüş olsak da başka insanların hayatlarına dolaylı yoldan müdahale etmiş oluyoruz. Yukarıda dediğim gibi bizde aslında birer emanetiz ve her insan kendini ve etrafındaki insanları bu hal üzere düşünürse, tıpkı misafirliğe gidildiği zaman ki takındığımız edep gibi ve o edep işte, okulda, sokakta, sosyal aktivitelerin bulunduğu ortamlarda görülse, özgürlüğümüzü ikiye katlamış oluruz. Yaşadığımız ortamı özgür hale getirmek istiyorsak, davranışlarımızdaki ahlaki değeri masaya alıp, düşünmek gerekiyor. Üslubumuzun ayarı bozulmuş mu kontrol etmek lazım. Eğer ben özgür olmak istiyorsam, başka insanları fiili veya sözlü tahrik edemem. Bu durumu ister üçüncü şahıs olarak ister direk muhattabı olarak yapamam. Haddime değil. Şimdi ki zamanda sosyal medya üzerinden insanlar özgürce düşüncelerini söylediklerini zannederken, bir insanı aşağılayıp, kalbini kırdıklarından haberleri yok veya umarlarında değil. Bu özgürlük değil! Bu olsa olsa egoların özgürlüğü olur. Aslında bizler irademiz kadarız. İrademiz ne kadar kontrol altında ise yaşantımız bir o kadar verimli hale geliyor. Velhasıl özgürlüğümüz kendi irademizde saklı. Onu keşfettiğimiz zaman  kuralların içinde de olsak özgürlüğün tadına varabiliriz. 

23 yorum:

 1. Değerli görüşlerinizi bizimle paylaşmanızdan ötürü teşekkür ederim. Özgürlük her şeye sahip olup her istediğini almak değildir elbette. Olsa olsa ona diktatörlük denir. Özgürlük ise diktatörlüğün karşısında mücadele verir. Özgürlük her istediğini yapmak değil, yapmak istemediklerini yapmak zorunda kalmamaktır.
  Sigara ne kadar kötü bir alışkanlık olursa olsun bunu kullanmak kişinin tasarrufundadır. O kişiyi bundan men etmekle özgürlüğü elinden alınmış olur. Fakat bir de madalyonun öbür yüzüne bakmak gerek. Yanındaki kişilerin de bundan olumsuz etkilenme durumu vardır. Bu noktada sigara içenin özgürlüğü biter yanındaki etkilenen kişinin özgürlüğü başlar. Gider bir başka yerde içer sigarasını.
  Her içki içen insan kendini kaybetmez. Adabıyla içen, taşkınlık yapmayan nice insan vardır. Arada içki içip taşkınlık yapanlar olabilir. Bu içkinin kabahati değil, kişinin kendini bilmezliğidir. Araba kaza yapıyor diye kullanmaktan vaz geçmiyoruz. Kaza yapmamak için kurallara uyuyoruz. Bu bakımdan içki kullanmak ya da kullanmamak kişisel özgürlüktür. Adam içmesini bilmiyorsa yanındakilerin bir çuval misali zat-ı muhteremi çöp konteynırının dibine atması da özgürlüktür:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Cevabınız için teşekkür ederim.:)

   Ancak şu konuya açıklık getirmekte fayda var. Sigara içmek veya içmemek kendi irademize bağlı olabilir. Ancak organlarımıza verdiğimiz
   zarar, bize verilen emanete saygımızın olmadığını gösterir. Bu ise kendi özgürlüğümüzü kısıtladığımız manasına gelir. Çoğu tanıdığım sigara tiryakileri 30 yaşından sonra hatta daha erken hayatlarına kısıtlamalar getirmek zorunda kaldılar. Ne hakları var ki kendilerine tertemiz verilen organları, kirletmeye? İşte bu kendi içsel özgürlüklerini hayatta doğru veya yanlış özgürce verilen kararlara değişiyorlar.
   İçki meselesine gelince, içkide adaplı veya adapsızlık, bir mümin için tartışma konusu değildir. Eğer ben müslümansam içkinin haram olduğunu biliyorsam, ondan kaçınırım. Zaten zararlı olmasa neden haram olsun değil mi?:) Özgürlük geniş düşünülmeli diye düşünüyorum.
   Yapmak istemediklerimiz veya yapmak istediklerimiz başka insanın mahremiyetine karışmıyorsa, onun özgürlüğünü etkilemiyorsa özgürlüktür. Ancak kendi içimizde yaşadığımız hatta savaş verdiğimiz özgürlüğüde düşünmek gerek.
   Ben sadece düşüncelerimi söylüyorum. Elbette kararlar yine özgürdür. Doğru veya yanlış..
   Haram veya helal..

   Sil
  2. Yaşama ya da bedenimizi sağlıklı koruma özgürlüğü yani. Elbette aşırı sigara ve içki tüketimi sağlığa zarar vermekte. Bazı hususlar dini yönden ele alınınca çelişkili bir durum çıkıyor ortaya. Dini açıdan haklı olabilirsiniz ama kişisel özgürlük farklı bir konu. İnancınız gereği kişisel özgürlüklerinizi bir yana koyup Allah'a mutlak teslim olmak zorundasınız. Bu bir kişisel tercih olup kabul edip etmemekte özgürsünüz. Örneğin ötenazi ya da intihar kişisel bir özgürlüktür. Bireysel yaşama ya da yaşamama hakkı. Ancak dinen en büyük günahlardandır intihar. Allah'ın verdiği can sana ait değildir çünkü, o canı verdiği gibi yine kendisi alacaktır.
   Özetle inanç ve özgürlük konuları birbirinden farklı tutulmalıdır. Ayrı ayrı tartışılmasında fayda görüyorum. Bence din ile özgürlüğün kesiştiği tek nokta, dinde zorlama olmayacağı, herkes kendi inancını ve dinini seçmekte özgür olacağıdır.
   Dediğiniz gibi haramı ya da helali seçmek özgürlüktür. Her iki seçimden birine zorlamak, bunun için baskı kurmak ise özgürlüğe müdahaledir.
   Hepimizin tercihi gönlünce olsun:)

   Sil
  3. Cevaplarınız için tekrar teşekkür ederim. Her insanın düşünceleri benim için değerlidir. Çok kapsamlı bir konu. Ne kadar da konuşsak sonu gelmez. ☺️

   Sil
  4. Ben teşekkür ederim:) Karşı görüşlerden daha çok besleniyor insan.

   Sil
 2. Özgürlük adı altında başkalarının hayatlarına zarar verdiğimiz sürece bu özgürlük olmaktan çıkar...

  YanıtlaSil
 3. Elinize sağlık çok güzel belirtmişsiniz bazı noktaları.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hoşgeldiniz. Düşünceleriniz için teşekkür ederim.

   Sil
 4. Özgürlüğün en kısa tarifi: İslam.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Onca satırda anlatmaktan istediğim şey...

   Sil
 5. Güzel bir yazı olmuş, elinize sağlık :)

  YanıtlaSil
 6. Üslubumuzu dengelesek hepimiz için uygun bir yaşam alanı olur herhalde :) Katıldığınız için teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkür ederim ve çok haklısınız. :))

   Sil
 7. Ellerine sağlık, özgürlük üzerine farklı yaklaşımların çıkması mevzuya derinlik katıyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet. Her birimizin düşünceleri birbirinden farklı ve güzel :)) zaten konu başlı başına muhteşem:)

   Sil
 8. tam da ihtiyacimiz olan;)

  YanıtlaSil
 9. Sosyal medya konusuna çok haklısınız.Bir takım kişiler insanları rencide ediyor ve kendini özgür sanıyor.Ben bu durumu çok yaşadım ne yazık ki.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ve bu çok normalmiş gibi görülüyor ya, işte bu en acı veren kısmı..

   Sil
 10. edep ve üslup evet ne güzel sölediin. ya evet ya biz eleştirmeyi aşağılamayı kırmayı ne çok seviyoz yaaa :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sevdiğimiz şeyler başka insanları üzdüğü zaman daha çok seviyoruz.

   Sil

Yorumlarınız ilgiyle okunuyor...