Cuma, Haziran 08, 2018

Köyde Ramazan bir başka...
Köyde Ramazan bir başka...

  Sahur vaktine kadar bekliyorum burada. Normalde kendi evimizde asla bekleyemem.:) Sahurda babaannemin sofrasını hazırlarım. Oda gelir böreğini yapar. Sonra 3 aile yarı uyanık yarı uykulu bir halde yemeğimizi yeriz.:) Şehirde pencereden baktığımda bir yada 2 ışık gözüme çarpar. Ama burada her evin her odasının ışığı açıktır.:) Daha istekli ve daha heyecanlı oluyor. İster istemez mutlu oluyorum.:)  Hep aklımdan belkide sahura kalkmadan oruç tutuyorlardır diye geçiririm.:) “saygı başka istemek başkadır.” Elbette oruç tutmayan insanlara  saygı duyuyorum. Fakat oruç tutmalarını o kadar istiyorum ki bu istek çok başka... dinime olan saygım insanlara olan saygımdan daha fazla olmasından kaynaklanıyor galiba. Ama dinimde Zaten hoşgörü ister öyle değil mi.? O zaman biz yine içimizden istemeye , oruç tutmayanların geçerli bir sebebi vardır diye düşünmeye devam edelim.:) Ne onlar nede biz üzülmeyelim.:)
  Sabah herkes kafasına göre kalkar. Kimisi 1’de , kimisi 5’de gözlerini açar sabaha.:) ben bugün 1’de uyandım. Ama yolculuk insanı çok yoruyor.:)” bahanem”
  Sokaklar boş , köy çarşısı doludur. Kimileri sabah geç saate kadar yatarken , bazılarıda çarşıda vakit geçirir. Yaşlıların her zaman mükemmel bir disiplini vardır. Asla bahane üretmezler. Sabah erkenden kalkılır. Düzenlerine göre önce kuran okunur. Daha sonra öğle namazı için cemaatle birlikte camide namaz kılarlar. Eve gelinir. Kaylüle uykusuna yatarlar. İkindi ezanı okunmadan uyanırlar. İkindi güneşi altında biraz dinlendikten sonra varsa özel işleri onları hallederler , tesbih çekerler , yaşıtları ile hoşbeş ettikten sonra  ikindi namazı kılınır ve tekrar kıran okunur.Böyle devam eder..
 İnsanın yaşlı olası geliyor. Daha çok nefislerini köreltmişler. Geçmişteki yaşadıklarını tartmışlar ve ona göre hareket ediyorlar.:) Tecrübe sahibi insanlar.
  İftar vakti bütün aile bir ayaklanır. Mutfakta işi olmayanlar bile mutfağa girer. Bir işide ben yapayım düşüncesiyle biri suyu , biri sofrayı , biri yemekleri halleder. İftar için özel yemek siparişleride vardır.:)
Komşular güzellikle ağırlanır. İftar için birbirlerini davet ederler. Misafirler için özel bir hazırlık vardır. Hem iftar için hem misafir için düzenli bir hazırlık...
 Eğer mahallenin birinde fakir bir insan varsa mutlaka iftar için hazırlanan yemekten ikram edilir.
 Sonunda ezana iki , üç dakika vardır. Upuzun  yer sofrası hazırlanır. Miss kokulu yemekler karnın gurultusunu tetiklerken , tepsiye hazırlanan bardaklar şıkır şıkır sofraya getirilir.:)
 Evin küçüğü varsa mutlaka sofra duası yaptırılır.”bence sevdirmek için güzel bir hareket”hemen iki sokak ötedeki camide ezan okunurken uzaklardan bir top sesi duyulur. Hurma , zeytin , su derken herkes bir şekilde orucunu açar. Evin babası iki lokma aldıktan sonra akşam namazını kılar. Tabii baba gelene kadar o kadar aç insan babayı bekler mi.? Hemen yemeye başlarlar. Daha tabaklar yarılanmadan karınlar şişer. Sonra sofra toplanır. Balkon keyfi yapılır.:) Vee gün biter.2 yorum:

  1. ah nefis anlatmışsın. valla orda gibi yaşadım hepsini :) çok şanlısın yaaa ne güzel böyle bir ailen var akrabaların. kaylüle uykusu senden duydum :) sen yemek siparişi verdin miiii ne istediin. yer sofrası ne güzel bişiiiii :) çok tatliş ve mutlu bir yazıydıııı, günlerini güzel geçir. bayram temizliği ne zamaaaan :) bayram tatlısııııı :)

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Köy hayatı harika.:) kaylule uykusu “ öğle uykusu” demek. :) valla herkes birşeyler söyledi yine mutfaktaki şefler karar verdi.:) köyden şehire taşıdığımız adetlerden biride yer sofrası.:) güzel yorumun için çook teşekkür ederim. Maalesef çok yakında.😂 allah’tan kalabalığız. Mutlu mutlu okumana çok sevindim.:)

      Sil

Yorumlarınız ilgiyle okunuyor...