Pazar, Mayıs 13, 2018

HASBİHÂL


Komşularım hepinize kocaman selam.:))) bu aralar komşu yazısını çok görüyorsunuz. Ama  o kadar seviyorum ki siz artık benim sağımdaki apartmanda oturan komşularımdan daha yakınsınız.:)) bugün üzerinde hasbihâl edeceğimiz konu RAMAZAN 🌹

 İnsan her gün biraz daha olgunlaşıyor. Geçen senem ile bu senem arasında dağlar kadar fark var. Geçmişte kabul ettiğim herhangi bir şeyi şimdi asla kabul etmem diyebiliyorum. Zamanla doğrular ve yanlışlar yer değiştiriyor. Ama taşlar ölene kadar oturmuyor. Çünkü ademoğlu hata ile yoğruluyor.  Kendimi olgunlaştırmak için mutlaka şunu hep yapmalıyım. Veya sadece buna odaklanacaksın demiyorum kendime.Sade ve yeterli hedeflerim var. Hedefim kitap , ahlak , düzen , yemek vs.. olabilir. En ufak bir bilgi bile geçmişinizdeki sizi değiştirmek için yeter.:) Sonuçta öğrendiğiniz bir yemek tarifi bile olsa bu yaşınıza kadar onu bilmiyordunuz.
 İnsanlar hiç bir şey yapmasa bile yanında 2 çayın arasındaki muhabbeti bulmuş insanlardan , sadece gençliğini hatırlayan ninelerden , dedelerden , bir çöpçüden , edepsizliğin dibine vurmuş insanlardan , saygı ve sevginin ayaklar altına alındığı ortamlardan bahsedildiğinde , merhamet yoksunu insanlardan o anda öğrenebilecekleri çok şey olabiliyor. Annem hep bana “ edepsizden edep öğren. “ der. Önce bir terslik varmış gibi değil mi? Ama biraz üzerinde düşününce edepsizin hareketlerinden çıkarılacak dersler olduğunu anlıyorum.:) konu dağıldı gibi .:)) durun durun bağlayacağım ramazan’a :)
  Geride kalan bütün aynı günlerim ama farklı benliğimle bu ramazanı şerifi de karşılamaya 3 gün kaldı.:))) bu günüme kadar her günüm yeni bir şey öğrenerek geçmiştir. Dini yönden eksikliklerim , kişisel gelişimim , aile içi sorumluluğum vs... hepsi için küçük bir birkimim var.:))) aslında her insanın sırtında taşıdığı tecrübe çantası vardır. Ama o çantada ne biriktirdik.? Bizi günden güne olgunlaştıracak bilgiler mi? , yoksa yolumuz da bizi tökezletecek taşlar ile dolu mu? Sizce hangileri ile dolu? Bence her ikisinden de biraz biraz vardır çantamızda. Bu ramazan ayında çantamızı açıp biraz kurcalayalım ne dersiniz.? Bakalım içinden neler çıkacak. Ağırlık olan boş bilgiler bir taş gibi atılsın çantamızdan. Yerine daha işe yarar bilgiler ile dolsun. Aslında her ay bu temizliği yapmakta fayda var. Bu ay içinde özel bir temizlik gerekiyordu. Biraz da yeni bilgiler ile dolmalı...
 Bu güzel ay için taze taze bilgiler , alışkanlıklar edinilip olgunlaşmak lazım.:)) her yeni gün yeni bir insan olmak için taşlardan kurtulmak lazım.:)) bizim amacımız da bu.:))
Çantamızdan gereksiz bilgileri atmakta yeni bir güne olgun bir insan olarak başlamak değil mi?:)

 Ramazan geleceğini bize haber vermişti. Bizim için süslendi. Bir ay sonra bayram olacağını ve mutluluk şekerleri ile dolu günler geçireceğimizi not bıraktı.:) ee bizde bayram için çantamızı süslemez miyiz.? ALLAH rızası için oruç tutup ibadet etmez miyiz.?:)))seve seve heyecan ile yaparız.:)))

Mutlu kalın.🤩

17 yorum:

 1. evet çok çok doğru seve seve heyecanla yaparız :)
  ben genel olarak Ramazanlarda heyecanlı olurdum ama bu sene hazırlık yapıp beklediğim için daha da bir heyecanlıyım :) yalan değil ilk defa bu kadar arzuluyorum Ramazanı çünkü gerçekten farklı bir bakış açısı oluşturdu bende ve eminim ki sende de :) hadi bakalım o zaman çantalara koşalım :)) bu güzelim yayın içinde ayrıca teşekkür ederim yazmana çok mutlu oluyorum sevgilerimin en büyüğü sana gelsin :) selametle..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Allah senden razı olsun.:) senin sayende ramazan için etkinlik yapıyorym. Sadece kuran okurdum. :) aklıma gelmezdi böyle şeyler..:))
   İslamiyet anlatıldığı zaman bende çok mutlu oluyorum.:)) hadi bakalım çantalara. Neler çıkacak neler girecek. Ben bu sene ramazanda çantama senin tavsiyen olan süre defterimi ekledim.🤗🤗 kocamn sevgi ve selam.:))

   Sil
  2. beni ne kadar mutlu ettin bilemezsin çokkk sevindim yaaaa inşAllah yararlı olur ikimiz içinde :)

   Sil
  3. İnşaAllah kocaman sevgi bizim olsun.👭

   Sil
 2. İnşaallah bu mübarek günlerde hayrımızı ve ibadetlerimizi artırırız. Kötü hal ve hareketlerimizden de Allah'ın izniyle uzaklaşırız inşaallah.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnşaAllah güzel duanız için teşekkür ederim.

   Sil
 3. Merhaba canım bana deeptone için attığın mesajı maalesef yeni gördüm kermesimiz vardı blogla ilgilenemedim uzun zaman üzgünüm sanıyorum geç kaldım 😔😔😔

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 😌 evet biraz geç oldu. Ama eğer isterseniz sizde şimdi yazıp yayımlayabilrisiniz. Sonuçta zaten hepimiz kişisel görüşlerimizi yazdık.:))

   Sil
 4. Ramazan ayında heryer ramazan sevgisi kokuyor ya
  İnsan heyecanla tutmaz da nasıl tutuverir

  Sevgi dolu ramazanlar geçiririz -hep birlikte-inşallh

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnşaAllah hep birlikte kocamn sevgiler ile...:))

   Sil
 5. Kötülükten bir şey çıkmaz zaten ama insanlardaki hırs, hepsi bende olsun olgusu yüzünden insanlığımızı da kaybediyoruz. Şimdiden hayırlı Ramazanlar. Rabb'im dualarımızı kabul etsin inşallah.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hayırlı bol bereketli ramazanlar.:)))

   Sil
 6. Öğrendikçe gelişir ve dahi değişir insan Bereketli bol tefekkürlü bir Ramazan ayı dilerim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Allah razı olsun. Hep beraber inşaAllah

   Sil
 7. Çok güzel bir paylaşım. Herkese şimdiden hayırlı ramazanlar. Ortak öyküde sıra sende. Mimlendin, kolay gelsin ✍🏻

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hayırlı ramazanlar. Teşekkür ederim. Hemen yazmaya başlıyorum.:)))

   Sil
 8. https://berlin7586.blogspot.de/2018/05/ortak-oyku-yepyeni-bolum.html?m=1

  (En güncel hali)
  Sevgilerle

  YanıtlaSil

Yorumlarınız ilgiyle okunuyor...