Pazartesi, Aralık 11, 2017

Soba'nın sıcaklığı

 

Soba'nın sıcaklığı


Kalorifermiş klimaymış onlarda ne ?
"Hiçbiri sobanın yerini tutmaz!" Diyen nineleri teyzeleri çok görürsünüz köylerde ama haksızda değiller. Soba'nın samimiyeti bile evin ısınmasına nedendir. Belki pisikolojik bir düşüncedir bilmem ama çocukluğumun da büyük bir rolü var soba sevgisinde.
  Aslında bu sıcacık sevgiyi ancak ömürünün ilk zamanlarında tanışmış kişiler beni anlayabilir. Sonuçta odasına soba yeri vermeyen onunla yaşamayan onunla ısınmayan insanlar haklı olarak bir sevgi besleyemezler.  
   Soba'nın üzerinde mandalina,portakal kabuğunun kokması ne güzel  bir kokudur insanın içini yumuşatan bir samimiyeti var. Heleki sobanın üzeri kızarana kadar yanar ve yanakların pembeleşir ya o duyguyu nasıl anlatsam size nasıl hissettirsem bilmem ama o duygu bambaşkadır.
  Kestanesi meşhurdur sobaların hem üzerinde hemde haznesinde pişirler. Kendine has bir kokusu oluyor. Yanmakla pişmek arasında bir koku.
  Konfor açısından pek iç açıcı değil tabiki ama noltalji olması için bile evimin bir kenarında durmasından yanayım aradabir sıcağında ısınmak eskiyi hatırlamak nerden geldiğini unutmamak lazım... 

  Yorum yazmayı kendi düşüncelerinizi paylaşmayı unutmayın.:)))

8 yorum:

 1. Soba gerçekten sıcaklık demek çok doğru. Ayaz bir havada traktör tamiri için kasabaya indik yarım saatlik yol aldıktan sonra. elim ayağım buz kesti ve traktörü durdurdum tamirhanenin önünde ve daldım içeriye. ortada bir soba yanaştım hemen ellerimi birbirine sürtmeye başladım sobaya karşı. beş dakika kadar geçti ben rahatladım, eskisi kadar üşümüyorum artık, sıcaklığını hissettim sobanın. bir de baktım ustanın çırağı kucağında odunlarla çıkageldi, sobayı yeni yakacaklarmış meğer. Şaşkınlıktan küçük dilimi yutacaktım.

  YanıtlaSil
 2. ayy ne güzeeeel, çocukluğunda vardı öyle mi soba annatsanaaa çocukluğunuuu :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. tabii çocukluğum sobayla geçti halende sobadan ayrılmış değilim:)))

   Sil
  2. aaaaa ne güzeeeeel

   Sil
 3. Çocukluğumun güzel yıllariydi kalabalık ve sobalı evde büyüdüm çok farklıdır sobalı evde ...bizim sobalı yıllar sonra yeniden kavuştuk sobayla 😊çok teşekkür ederim beni güzel günlere götürdün 😊sevgiler canım benim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne mutlu bana eskileri hatırlamanıza vesile olmuşum
   Bi ayrı mutluluk değil mi? Eve heyecan katıyor:))
   Yorumunuz için teşekkürler

   Sil
 4. gece odayı aydınlatan alevler,kocaman yorgaın altında birlikte uyuduğumuz anne baba kardeş... soba samimiyet aile değer demek eline sağlık

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yazdığım yazımın en güzel özeti:) teşekkür ederim.:)

   Sil

Yorumlarınız ilgiyle okunuyor...